Ochrana laku

Vaše skúsenosti, návody, odporúčania na autokozmetiku a Vaše práce.
TominoTomi
Príspevky: 68
Dátum registrácie: 5. Novembra 2019, 04:12

Ochrana laku

Príspevok od používateľa TominoTomi » 9. Apríla 2020, 11:27

Ahojte, v predchádzajúcich článkoch som Vám dal pár rád ako si umyť, zdekontaminovať a čiastočne opraviť lak na aute. Čo však robiť ak máme auto čisté. Keby sme ho nechali iba tak bez ochrany, tak necháme lak otvorený a už po prvej jazde tam bude to, čo sme tam mať nechceli. Aké máme možnosti? Možností je viac, záleží od toho koľko chceme do toho investovať peňazí, času a následne ako sa budeme o auto starať. Ak si človek povie, že kašlem na to, budem chodiť na kefy, tak všetky tie kroky pred, nemusí ani robiť. Ak chcete mať auto chránené aj pred kameňmi, oderkami a podobne, tak najsilnejšia ochrana je priesvitná fólia alebo keramika. Avšak pred oboma ochranami musí byť lak dokonalý. Jednak aby tam tie ochrany držali, ale aj aby to dobre vyzeralo, pretože ochrannú fóliu máte na cca 3 a viac rokov. Keramické ochrany sú od 1r + (záleží od kvality). Niektorí pred týmito ochranami auto neleštia/nebrúsia, ale ja osobne si myslím, že to je nutnosť pri väčšine áut, dokonca aj pri nových zväčša. Či už sú tam nejaké poškodenia z výroby alebo prevozu atď.. Samozrejme, že aj tá cena sa šplhá vyššie. Po aplikovanej keramickej ochrane však prichádza to ako auto umývať. V dnešnej dobe máme na každom rohu bezdotykové umyvárky. Nehovorím, že sú zlé, tiež tam občas zájdem so svojím autom, keď nemám čas si ho umyť poriadne, ale zamyslime sa. Myslíte, že hrubú vrstvu špiny z auta dáme dole len tak bez dotyku? Asi nie.. tak potom ako? Jedine agresívnejšou chémiou. Rôzne silné predumývače, aktívne šampóny alebo aktívne peny a mikroprášky + vysoký tlak. Aj tým mikropráškom si dokážete poškriabať auto. Táto chémia Vám však okrem špiny dáva dole aj ochranu laku. Dá sa umývať aj iba tlakom vody, ale nie vždy to dá dolu všetku špinu. Treba používať ph neutrálny šampón. Chodiť na revitalizáciu keramickej ochrany, tak aby Vám vydržala. Takže ak plánujete investovať viac peňazí do keramickej ochrany, tak kľudne, ale investujte potom aj to profesionálnej starostlivosti o auto.

Potom tu máme lacnejšie varianty ochrany.:

Ako prvé je tu tekutý vosk, je to úplný základ. My v TMDetail to dávame pri každom bežnom umytí ako samozrejmosť. Výhody sú, že stojí pár euro, nie je potrebná dekontaminácia laku, jednoducho nastriekate na mokré vozidlo, necháte pôsobiť a opláchnete, osušíte auto a je. Tekutý vosk Vám však dodá iba lesk a trošku hydrofóbnosti (odtok vody). Za nás najlepší na trhu za naj cenu: https://vscardetail.sk/kochchemie-prote ... -laku/p186

Potom tu máme carnaubský prírodný tuhý vosk (carnauba - prírodná zložka vylučovaná z listov stromov v dažďových pralesoch). Pred jeho aplikáciou je tiež nutnosť dekontaminácie laku, aby mal čo najdlhšiu výdrž. Výhodou vosku je ochrana proti UV žiareniu, hydrofóbnosť, odpudzuje znečistenie, má krásny lesk. Jeho nevýhodou je však nižšia výdrž, nakoľko je to prírodná zložka, tak sa vosk jednoducho odparuje. Môžeme ho však naniesť vo viac vrstvách (napr. dve). Tiež však výdrž záleží od toho kde parkujeme (stromy, garáž, slnko..) a ako sa o auto staráme (umývanie) tiež nám mikroprášky a aktívne peny vosk ničia. Avšak je to zlatá stredná cesta čo sa týka aj ceny a aj aplikácie.
ja mám najradšej tento: (ľahko sa s ním pracuje - môžete ho nanášať holou dlaňou, krásne vonia):
http://www.chemicalguys-shop.sk/wac-301 ... search=xxx

Ďalej existujú Sealenty - sú to tzv. "chemické vosky" - je to syntetická ochrana. Tiež často využívaná. Jej výhodou je oveľa dlhšia výdrž ako pri prírodnom vosku. Existujú dokonca sealenty vyrábané na báze keramiky, čo sa lepšie naviaže na štruktúru laku a sú odolnejšie voči kyselinám, nečistotám, majú väčšiu hydrofóbnosť a pod. Na trhu ich je naozaj mnoštvo. Záleží čo si kto obľubi. https://vscardetail.sk/tonyin-ceramic-c ... x-200g/p21

Takže je na Vás čo si vyberiete, koľko času alebo peňazí chcete investovať a ako chcete aby bolo chránené Vaše auto. Určite odporúčame lak auta chrániť, nezmatnie časom a sami sa z toho budete tešiť keď k nemu pôjdete a uvidíte ako sa leskne :)

Prírodný vosk:

Obrázok




Obrázok


Sealent na báze keramiky:





Obrázok


Keramika:



Obrázok
Naposledy upravil/-a TominoTomi v 16. Januára 2022, 09:32, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
Patrik
Príspevky: 196
Dátum registrácie: 17. Októbra 2019, 10:21
Bydlisko: Dunajská Lužná
Kontaktovať používateľa:

Re: Ochrana laku

Príspevok od používateľa Patrik » 9. Apríla 2020, 12:44

Čo si myslíš o vosku na wapkách?
Hyundai i30 Fastback N Line+

hulis
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 30. Októbra 2019, 02:07

Re: Ochrana laku

Príspevok od používateľa hulis » 10. Apríla 2020, 11:14

mna by zaujímalo ze co teraz v tomto období kedy je plno hmyzu atd... je nejaky pripravok, aby to tak nelepilo na aute? dakujem

TominoTomi
Príspevky: 68
Dátum registrácie: 5. Novembra 2019, 04:12

Re: Ochrana laku

Príspevok od používateľa TominoTomi » 11. Apríla 2020, 15:47

Patrik napísal:
9. Apríla 2020, 12:44
Čo si myslíš o vosku na wapkách?
Myslím, že na jednorázové umytie je fajn aj ten, ale veľké zázraky od toho nečakaj. Ten slúži skôr pre lesk a hydrofóbnosť. Ale to si radšej kúp ten protector wax a po umytí na wapke si ho strekni na auto z rozprašovača :)

TominoTomi
Príspevky: 68
Dátum registrácie: 5. Novembra 2019, 04:12

Re: Ochrana laku

Príspevok od používateľa TominoTomi » 11. Apríla 2020, 15:51

hulis napísal:
10. Apríla 2020, 11:14
mna by zaujímalo ze co teraz v tomto období kedy je plno hmyzu atd... je nejaky pripravok, aby to tak nelepilo na aute? dakujem
Tak vyslovene aby sa neprilepilo nie je nič. Prilepiť sa prilepí, hlavne pri rýchlejšej jazde atď, ten hmyz sa nestihne uhnúť. Ale ide o to, ako tam bude držať, samozrejme na ničím nechránenom laku, bude držať silno. Ak máš však tuhý vosk, sealent a pod., tak to dáš dole aj iba tlakom vody a bez námahy v podstate. Dôležité je to tam nenechať dlho, aby sa to nezažralo až do laku a nepoškodilo lak, rovnak aj vtáčie exkrementy, živica a pod. sajrajty.

Používateľov profilový obrázok
Patrik
Príspevky: 196
Dátum registrácie: 17. Októbra 2019, 10:21
Bydlisko: Dunajská Lužná
Kontaktovať používateľa:

Re: Ochrana laku

Príspevok od používateľa Patrik » 11. Apríla 2020, 17:49

V garazi sa mi povaluje taketo nieco https://www.alza.sk/auto/meguiar39s-gol ... .htm#popis to bude asi na ten isty sposob? Vyskusam to asi dnes. Btw, ak budes objednavat pre seba, tak jedno balenie mi mozes vziat :)
Hyundai i30 Fastback N Line+

TominoTomi
Príspevky: 68
Dátum registrácie: 5. Novembra 2019, 04:12

Re: Ochrana laku

Príspevok od používateľa TominoTomi » 11. Apríla 2020, 18:50

Patrik napísal:
11. Apríla 2020, 17:49
V garazi sa mi povaluje taketo nieco https://www.alza.sk/auto/meguiar39s-gol ... .htm#popis to bude asi na ten isty sposob? Vyskusam to asi dnes. Btw, ak budes objednavat pre seba, tak jedno balenie mi mozes vziat :)
Ani tieto “tuhé vosky v tekutom stave” niesú zlé. Ale tiež aspoň dve vrstvy. A čo by si chcel objednať konkrétne?:)

Používateľov profilový obrázok
Patrik
Príspevky: 196
Dátum registrácie: 17. Októbra 2019, 10:21
Bydlisko: Dunajská Lužná
Kontaktovať používateľa:

Re: Ochrana laku

Príspevok od používateľa Patrik » 11. Apríla 2020, 19:06

Ten Protector Wax
Hyundai i30 Fastback N Line+

TominoTomi
Príspevky: 68
Dátum registrácie: 5. Novembra 2019, 04:12

Re: Ochrana laku

Príspevok od používateľa TominoTomi » 11. Apríla 2020, 21:25

Patrik napísal:
11. Apríla 2020, 19:06
Ten Protector Wax
Okej :) ale neviem kedy to bude. Lebo teraz mám ešte a nerobím🙈

MartinGA
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 30. Novembra 2019, 11:24

Re: Ochrana laku

Príspevok od používateľa MartinGA » 13. Apríla 2020, 18:48

Za mňa osobne by som odporučil Finish Kare 1000P Hi-Temp Paste Wax pre “amatérov” nakoľko ak keď sa nechá na vozidle dlhšie nie je problém ho rozleštiť (buffovať). Ľahká aplikácia, dlhá výdrž avšak nevyniká leskom (mokrým efektom).
https://www.ahifi.sk/tuhy-vosk-finish-k ... 412-g.html

Napísať odpoveď

Návrat na "Detailing"