Dekontaminácia laku

Vaše skúsenosti, návody, odporúčania na autokozmetiku a Vaše práce.
TominoTomi
Príspevky: 68
Dátum registrácie: 5. Novembra 2019, 04:12

Dekontaminácia laku

Príspevok od používateľa TominoTomi » 5. Apríla 2020, 21:51

Veľa ľudí vo Facebookovej skupine klubu sa pýta ako sa zbaviť čiernych bodiek na laku, čiernych šmúh, oranžových bodiek a pod.
Chytám sa za hlavu, keď vidím "múdre rady" typu: hubka, drátenka, špachtla, jar a pod... NIE - týmto všetkým dokážete krásne poškodiť lak! Ako to teda odstrániť? Správne sa to nazýva dekontaminácia laku - je to spôsob odstránenia častíč, ktoré sa prilepia alebo zažerú do laku a nejdú odstrániť klasickým umytím. Dekontaminácia sa rozdeľuje na chemickú a mechanickú. Ak ste to však nikdy nerobili a nemáte k tomu ani cit, tak si to nechajte radšej urobiť v detailerskej dielni. V Bratislave kľudne kontaktujte mňa, ale to je už na Vás. Ak by ste chceli aj iné mestá, tak môžem odporučiť koho poznám.
Ak máte už nejaké tie skúsenosti, tak doporučujem chemickú dekontamináciu a machrom aj mechanickú, ale aj pri tej môžete poškriabať lak! Chemickou dekontamináciou sa vieme zbaviť asfaltu, živice a náletovej hrdze.
Na asfalt odporúčam: https://vscardetail.sk/koch-chemie-flec ... sfaltu/p50
Na živicu: https://vscardetail.sk/koch-chemie-eu-o ... ltu-1l/p45
Na náletovú hrdzu a kovové častice: https://vscardetail.sk/kochchemie-react ... 500ml/p146
Samozrejme produktov na trhu je množstvo a záleží čo komu viac vyhovuje, ja preferujem značku Kochchemie, pretože má super účinok a prijateľné ceny. Sám ju používam a som s ňou maximálne spokojný. Ako ju použiť? Najskôr auto dôkladne umyjete, tak ako som písal v článku u umytí auta, vynecháte však sušenie a prípadný tekutý vosk samozrejme. Ak robíme iba chemickú dekontamináciu, tak nastriekame odstraňovač asfaltu na kontaminované miesta a necháme pôsobiť. Môžete sledovať ako sa pekne uvoľňuje prilepený asfalt. Keď sa Vám zdá, že by už mohol byť rozpustený (vyzerá to ako roztečený make-up po daždi :D) tak to jednoducho opláchnete prúdom vody. Nič netriete handrou alebo hudbkou, musí to ísť samé. Ak nezišlo všetko, tak postup zopakujete. To isté urobíte so živicou a hrdzou a pod. Ja auto po chemickej dekontaminácii ešte raz umyjem šampónom a opláchnem a vysuším. Aby ste skontrolovali, či máte dobrú robotu, tak prejdite prstom po suchom laku a mal by sa Vám prst zadrhávať, samozrejme nie o nejaké drsné častice, ale iba tak sám od seba. Teraz môžete auto navoskovať alebo použiť sealent (chemický vosk s dlhšou výdržou). Ak však idete auto leštiť, tak určite treba urobiť aj Mechanickú dekontamináciu. Mechanická dekontaminácia sa robí za pomoci špeciálnej plastelíny - Clay alebo Clay rukavice, Clay kocky a pod. Ak Vás to zaujíma, tak pozrite nejaký návod na Youtube, aby ste mali aspoň predstavu o čom hovorím. Nieje to však práca na hodinu. Ak chcete lak poriadne pripraviť už len na vosk, tak to treba urobiť poriadne, aby tam aj vydržal. Ak auto dôkladne nezdekontaminujete, tak Vám na ňom nevydrží ani najlepšia ochrana na svete! Ak máte nejaké otázky, tak ma kľudne kontaktujte tu, alebo na Facebooku :)
Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Návrat na "Detailing"